Honour Boards

Life Members

J.S. Lithgow* W. Smith* I. Bone* G. Smith*
R.A. Hubbard* D. Batten H. Smith* J. Simmonds
J.M. Cooper* M. Yates* G. Olney* J. Thurkle
W.E. Watts* M. Thurkle D. Ayres N. Skaite
W.R. Herkes A. Hubbard* H. Read*
*Deceased

President, Secretary and Club Singles Champions

Year Club Associates/ Ladies
President Secretary Champion President Secretary Champion
1963-64 J.S. Lithgow R.A. Hubbard A. Hubbard L. Smith
1964-65 J.S. Lithgow R.A. Hubbard R.A. Hubbard A. Hubbard L. Smith L. Smith
1965-66 W. Smith R.A. Hubbard R.A. Hubbard E. Smith A. Hubbard A. Hubbard
1966-67 W. smith R.A. Hubbard R.A. Hubbard E. Smith A. Hubbard P. Hubbard
1967-68 A.J. Noonan S.R. Tonks R.A. Hubbard P. Hubbard A. Hubbard K. Tonks
1968-69 A.J. Noonan S.R. Tonks J.S. Lithgow P. Hubbard I. Bone I. Bone
1969-70 J.M. Cooper S.R. Tonks J.S. Lithgow R. Hartnett I. Bone K. Tonks
1970-71 W. Smith S.R. Tonks N.L. Rodd R. Hartnett I. Bone A. Hubbard
1971-72 W.R. Herkes S.R. Tonks J.M. Cooper N. Olney I. Bone M. Noonan
1972-73 W.R. Herkes F.R. Vaughan C.S. Parker M. Noonan I. Bone I. Ellis
1973-74 W.R. Herkes S.R. Tonks J.M. Cooper M. Noonan R. Hartnett R. Hartnett
1974-75 W.R. Herkes S.R. Tonks J.M. Cooper K. Tonks R. Hartnett K. Tonks
1975-76 W.R. Herkes S.R. Tonks A. Birchall K. Tonks R. Hartnett A. Hubbard
1976-77 W.R. Herkes L.L. Sligo J.M. Cooper A. Hubbard R. Hartnett R. Hartnett
1977-78 E.J. Greenhalgh L.L. Sligo G.W. Cooper E. Smith L. Parker L. Smith
1978-79 E.J. Greenhalgh L.L. Sligo A. Birchall L. Smith L. Parker L. Smith
1979-80 D. Ayres D. Thurgood A. Birchall L. Smith N. Olney L. Smith
1980-81 D. Ayres D. Thurgood J.M. Cooper L. Smith N. Olney L. Smith
1981-82 G.S. Olney D. Thurgood J.M. Cooper N. Olney R. Hartnett N. Olney
1982-83 G.S. Olney D. Dowling A. Birchall N. Olney R. Hartnett R. Hartnett
1983-84 G.S. Olney D. Thurgood A. Birchall N. Olney R. Hartnett L. Parker
1984-85 I. Ross D. Thurgood A. Birchall L. Parker M. Ross A. Hubbard
1985-86 I. Ross J. Clements A. Cameron L. Parker M. Ross A. Hogg
1986-87 M. Yates I. Ross D. Ayres B. Demby G. Smith T. Smith
1987-88 M. Yates I. Ross A. Birchall B. Demby G. Smith J. Donnelly
1988-89 J. Burke I. Ross J. Postlethwaite C. Waters G. Smith T. Vincent
1989-90 J. Burke W. Anderson J. Rankin C. Waters G. Smith M. Ross
1990-91 D. Ayres J. Murphy J. Simmonds T. Smith G. Smith T. Smith
1991-92 D. Ayres R. Luscombe J. Simmonds T. Smith G. Smith J. Donnelly
1992-93 H. Smith W. Donnelly J. Simmonds O. Burke G. Smith J. Donnelly
1993-94 H. Smith J. Murphy J. Simmonds O. Burke G. Smith M. Ross
1994-95 A. Demby J. Murphy J. Simmonds M. Ross G. Smith T. Smith
1995-96 A. Demby J. Thurkle P. Paul M. Ross G. Smith M. Ross
1996-97 W. Donnelly D. Causby J. Simmonds J. Donnelly G. Smith O. Burke
1997-98 W. Donnelly J. Murphy J. Simmonds J. Donnelly G. Smith T. Smith
1998-99 W. Donnelly P. Nelson P. Nelson L. Murphy G. Smith M. Thurkle
1999-2000 W. Donnelly J. Thurkle C. Saunders L. Murphy G. Smith J. King
2000-01 J. Simmonds D. Causby Joel Simmonds J. Ireland G. Smith L. Murphy
2001-02 J. Simmonds D. Causby Joel Simmonds J. Ireland G. Smith O. Burke
2002-03 P. Nelson J. Simmonds Joel Simmonds J. King G. Smith M. Thurkle
2003-04 P. Nelson R. Lerpiniere F. Watsford J. King G. Smith M. Thurkle
2004-05 G. Pope R. Lerpiniere J. Simmonds M. Thurkle G. Smith M. Thurkle
2005-06 G. Pope S. Crossland S. Rees M. Thurkle G. Smith M. Thurkle
2006-07 G. Pope R. Coles. Joel Simmonds B. Mansson G. Smith M. Thurkle
2007-08 G. Pope R. Coles M. Creighton B. Mansson G. Smith L. Downes
2008-09 G. Pope R. Coles F. Watsford M. Thurkle J. Bosua M. Thurkle
2009-10 G. Pope G. Senior J. Simmonds. M. Thurkle J. Bosua M. Thurkle
Chairperson
2010-11 P. Nelson Mrs L. Baker M. Creighton M. Thurkle C. Heim M. Thurkle
2011-12 P. Nelson Mrs L. Baker Sh. Smith M. Thurkle
2012-13 P. Nelson Mrs L. Baker M. Aylward S. Ellis
2013-14 P. Nelson Mrs L. Baker M. Creighton M. Thurkle
2014-15 P. Nelson Mrs L. Baker M. Creighton J. Tirant
2015-16 P. Nelson Mrs L. Baker N. Milner J. Tirant
2016-17 P. Nelson Mrs L. Baker S. Day K. Day
2017-18 P. Nelson Mrs D. Day M. O’Brien C. Heim
2018-19 P. Nelson Mrs D. Day P. Tirant K. Day
2019-20 P. Nelson
2020-21 P. Nelson

Reg Hubbard Memorial Pairs

Year Open/Mens Ladies Mixed
1976 D. Ayres-A. Parker
1977 L. Smith-L. Parker
1978 N. Wal-M. Noonan
1979 R. Miley-R. Hartnett
1980 G. Cooper-A. Birchall
1981 J. Burke-J. Rankin
1982 W. Donnelly-J. Clements
1984 J. Clements-M. Birchall
1985 A. Birchall-C. Gardiner
1987 N. Ross-C. Gardiner
1988 E. Ross-T. Smith
1989 J. Rankin-P. White
1990 J. Simmonds-S. Ferguson
1991 J. Simmonds-P.White
1992 A.Demby-O.Burke
1993 E. Ross-M. Ross
1994 C. Saunders-M. Thurkle
1995
2012-13 K. Testing-M.McBride
2013-14
2014-15 J. Tirant-K. Day J. Tirant-T. Stafford
2015-16 J. Tirant-K. Day C. Heim-D. Ayres
2016-17 J. Edwards-W. Edwards S. McKenzie-M. Thurkle
2017-18 S. Toorov-P. Tirant
2018-19 D. Day-K. Day B. Hulm-W. Hulm
2019-20

Mens Pairs Champions

Year Lead Skip
1983-84 R. Milley J. Rankin
1984-85 J. Cooper A. Birchall
1985-86
1986-87
1987-88 E. Ross A. Cameron
1988-89 M. Yates D. Ayres
1989-90 R. Burton N. Ross
1990-91 M. Yates D. Ayres
1991-92 L. Lazerus J. Simmonds
1992-93 J. Simmonds J. Simmonds
1993-94 J. Simmonds J. Simmonds
1994-95 G. McBride D. Causby
1995-96 W. Donnelly C. Saunders
1996-97 A. Anagnostopoulos R. Arnold
1997-98 J. Simmonds J. Simmonds
1998-99 G. McBride P. Nelson
1999-2000 G. McBride P. Nelson
2000-01 G. McBride P. Nelson
2001-02 A. Pope G. Pope
2002-03 S. Rees J.D. Simmonds
2003-04 J.J. Simmonds J. Simmonds
2004-05 S. Rees J.D. Simmonds
2005-06 S. Rees J.D. Simmonds
2006-07 T. Perdon F. Watsford
2007-08 M. O’Brien D. Milner
2008-09 G. McBride P. Nelson
2009-10 M. Creighton S. Smith
2010-11 G. McBride P. Nelson
2011-12 C. Laird T. Stafford
2012-13  G. McBride P. Nelson
2013-14 D. Milner S. Manifold
2014-15  G. McBride P. Nelson
2015-16  G. McBride P. Nelson
2016-17  G. McBride P. Nelson
2017-18 S. Crgsant M. O’Brien
2018-19 Sh. Smith G. Baker
2019-20
2020-21

Mens Triples

Year Lead 2nd Skip
2015-16 N. Milner A. James P. Nelson
2016-17 N. Milner A. James P. Nelson
2017-18 N. Milner A. James P. Nelson
2018-19 L. Thurkle A. James N. Milner

Achievements (Region/State/National)

Year Event Players
1984-85 Y.V.B.A Pairs J. Rankin-R. Milley
M.V. Fours R. Hartnett-M. Noonan-C. Waters-J. Donnelly
Veteran Singles Y.V.B.A A. Birchall
1985-86 Veteran Singles Y.V.B.A A. Birchall
Group 7 Pairs J. Rankin-R. Milley
M.W. Shield ‘Silver Badge’ Fours J. Donnelly-M. Noonan-C. Waters-R. Hartnett
M.V. Div State Pairs J. Donnelly-I. Bone
1987-88 Y.V.B.A Champion of Champions A. Birchall
Y.V.B.A Pairs A. Cameron-E. Ross
1988-89 Y.V.B.A Pairs J. Postlethwaite-D. Dowling
M.V. Silver Tray M. Ross-G. Smith-A. Hogg-T. Smith
State Pairs (Ladies) M. Ross-T. Smith
1989-90 State Pairs (Ladies) M. Ross-T. Smith
M.V. Fours (Ladies) T. Smith-A. Hogg-G. Smith-M. Ross
1990-91 Group 7 Singles (Men) J. Simmonds
 Group 7 Fours (Men) C. Melvaine-L. Lazarus-D. Ayres-J. Simmonds
Y.V.B.A Triples (Men) J. Postelthwaite-I. Ross-A. Birchall
1991-92 M.V Div State Pairs (Ladies) T. Smith-M. Ross
Group 7 Singles (Men) J. Simmonds
Group 7 Champion of Champions (Men) J. Simmonds
1992-93 Group 7 Fours (Men) J. Thurkle-P. Paul-D. Ayres-J. Simmonds
Group 7 Pairs (Men) P. Paul-J. Simmonds
Group 7 Champion of Champions (Men) J. Simmonds
Y.V.B.A  Singles (Men) J. Simmonds
1993-94 Y.V.B.A  Fours (Men) J. Thurkle-D. Ayres-P. Paul-J. Simmonds
M.V Sec State Pairs (Ladies) M. Ross-T. Smith
Group 7 Champion of Champions (Men) J. Simmonds
Y.V.B.A ANZ Singles (Men) J. Simmonds
Y.V.B.A ANZ Pairs(Men) G. Pope-P. Paul
1994-95 M.V Sec State Pairs (Ladies) M. Ross-T. Smith
1995-96 M.V Sec State Fours (Ladies) T. Smith-P. White-G. Smith-M. Ross
Y.V.B.A Veteran Pairs (Men) A. Cameron-C. Saunders
Y.V.B.A Veteran Singles (Men) C. Saunders
1996-97 Group 7 Fours (Men) J. Simmonds-A. Anagnostopoulos-P. Paul-J. Simmonds
U18 State Side J. Simmonds Jnr
1997-98 M.V Sec State Pairs (Ladies) T. Smith-P. White
1998-99 M.V Sec State Fours (Ladies) T. Smith-P. White-G. Smith-M. Ross
M.V Sec State Pairs (Ladies) R. Jamieson-M. Ross
M.V Sec State Singles (Ladies) T. Smith
1999-2000
2000-01 M.V Sec State Pairs (Ladies) J. Ireland-O. Burke
Junior Rep J. Simmonds
State Representative Joel Simmonds
Group 12/Metropolitan Fours (Men) G. Pope-L. Taylor-J. Simmonds-J. Simmonds Jnr
State and Metropolitan Pairs (Men)  J. Simmonds-J. Simmonds
2001-02 M.V Singles (Ladies) M. Thurkle
“Silver Tray’ (Ladies) M. Thurkle-J. Ireland-V. Massey-B. Mansson
2002-03 M.V Singles (Ladies) M. Thurkle
Group 12 Fours (Men) G. Pope-L. Taylor-J. Simmonds-J. Simmonds Jnr
Group 12 Champion of champions singles (Men) J. Simmonds Jnr
State Representative J. Simmonds Jnr
2003-04 M.V Singles (Ladies) O. Burke
2004-05 M.V Pairs (Ladies) L. Downes-O. Burke
State Representative J. Simmonds Jnr
2005-06 State U25 Rep M. Creighton
State U18 Rep M. O’Brien
M.V. Over 60’s (Ladies) L. Downes
M.V Pairs (Ladies) L. Downes-O. Burke
M.V Singles (Ladies) O. Burke
“Silver Tray’ (Ladies) G. Smith-L. Downes-P. White-N. Yates
2006-07 M.V Pairs (Ladies) L. Downes-O. Burke
Group Champion of champions (Men) J. Simmonds Jnr
State U25 Rep M. Creighton
2007-08 State Representative M. Creighton
2008-09 M.V. “Silver Tray’ (Ladies) M. thurkle-T. King-N. Yates-J. Thurkle
State U25 Rep M. Creighton
State U19 Side E. Pell
State U18 Pairs M. O’Brien
Group 12 Fours (Men) A. Anagnostopoulos-N. Suttie-M. Alyward-M. Creighton
Group 12 Triples (Men) Joel Simmonds-W. Edwards-M. Creighton
2009-10 Division 1 Pennant Champions Promotion to Premier Division
Group Singles (Men) M. Creighton
Group Pairs (Men) G. Pope-J. Simmonds
Group Triples (Men) Joel Simmonds-W. Edwards-M. Creighton
State U18 Triples E. Pell
State U18 Rep E. Pell
State Representative M. Creighton
2010-11 YVEL Night Pennant Division 1 Champions
State U18 Triples M. O’Brien
2011-12 Metro Pennant Div 3 Section Winners
State U18 Rep M. O’Brien
State U18 Pairs M. O’Brien
B.V.E.R. Fours (Men) A. Anagnostopoulos-G. Senior-N. Suttie-M. Creighton
Open O60s Triples D. Milner
M.V. “Silver Tray’ (Ladies) P. Lloyd-J. Lloyd-J. Laird
2012-13 Vic Pairs (Ladies) J. Tirant
Region Triples (Ladies) K. Day-J.Tirant
Region Fours(Ladies) K. Day-J.Tirant
Region Pairs (Ladies) J. Tirant
Vic Open Triples M. O’Brien
State U18 Rep M. O’Brien
2013-14 Division 1 Pennant R/U Promotion to Premier Division
Region Triples P. Tirant-N. Suttie-T. Stafford
Region COfC Pairs D. Milner-S. Manifold
Midweek Div 5 Section Winners
2014-15 Regional Fours (Men) T. Stafford-M. O’Brien-N. Suttie-P. Tirant
Regional Pairs (Men) M. O’Brien-T. Stafford
Region U25 Rep M. O’Brien
Region Pairs (Men) M. O’Brien-T. Stafford
Region O60 Pairs (Men) G. McBride-G. Baker
2015-16 BV Disability Team J. Boland
2016-17 BV Disability Team J. Boland
2017-18 Eastern Ranges U25 Ladies Singles K. Day